HANiFDOSTLAR.NET

Kuran Müslümanı

(Şahıs odaklı din anlayışından Allah odaklı din anlayışına...)

Ana Sayfa Hanif Mumin  Iste Kuran Kurandaki Din  Kur'an Yolu  Meal Dinle Sohbet Odasi Hanifler E- Kitaplik Kütüb-i Sitte ?  ingilizce Site Kuran islami Aliaksoy Org  Hasanakcay Net Tebyin-ül Kur'an Önerdiğimiz Siteler Bize Ulasin

- Konulara Göre Fihrist

- Saçma Hadisler

- Hadislerin-Sünnetin İncelemesi

- Haniflikle İlgili Sorular Cevaplar

- Misakın Elçisi Kim?

- Kuranda Namaz/Salat

- Onaylayan Nebi

- Kuranda Namaz/Salat

- Enbiya 104

- Kuranda Yeminler

- Adem Hakkında Sorular

- Ganimetleri Resulün Eline Nasıl Vereceğiz?

- Allahın ındinde YIL ve DOLUNAYLAR

- Abese ve Tevella

- Hadisçilerce Tahrif Edilen Ayetler

- Mübarek Yer, Mübarek Vakit

- Arkadaş Peygamber

- Kuranın İndirilişinden Günümüze Gelişi

- Bir Türban Sorusu

- Kuran ve Bize Öğretilenlerin Farkı

- Namazın Kılınışı

- Hadislere Göre Namaz

- Kuranda Salat Namaz mıdır?

- Kuran Yetmez Diyen Uydurukçular

- Bizler Hanif Dostlarız

- Sahih Hadis mi İstersiniz?

- Hakkı Yılmaz'ın Tebyin Çalışması

- Kur'anı Anlamada Metodoloji

- Tarikatçıların Çarpıttığı Birkaç Ayet

- Nasıl Kur'an Okuyalım?

- Kur'anı Kerim Nedir?

- Kur'anda Oruç

- Allah'sız Bir Din ve Allah'sız Bir Kur'an İnancı

- Kuransız Bir İslam Anlayışı ve Müşrikleşme

- Meal Çalışmasına Davet

- Allah Şahit Olarak Kafi Değil mi?

- Doğru Hadisleri Ne Yapacağız?

- Kur'andaki Muhammed ve Peygamberlerin Misyonu

- Mahrem, Avret, Ziynet

- Nur Suresi Çeviri-Yorum

- Cilbab

- Resule İtaat Ne Demektir?

- Hadis Kalburcuları ve Kalburları

- Kur'anı Kerim'in İndiriliş Gayesi

- Kur'anda Amellere Karşı Cahili Yaklaşım

- İslamdışı İnanışlara Kur'andan Örnekler

- Biri Şu Haram Üretim Tesislerini Kapatsın

- Tasavvufta İslam Var mı?

- İslamda Delil Sorunu

- Kurban Kesmek

- İlahi Hitabın Serüveni

- Ecel Nedir?

- Şirk, İşrak, Müşrik, Müşareke, Müşterik

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Peygamberlere Karşı Rabbani Yaklaşımlar

- Salat-ı Tefriciye yada Zikri Çarpıtmaya Bir Örnek

- Mucize Nedir?

- Ayrılıkların Nedenleri

- Sıfır Hata veya Kur'an

- Haniflik Nedir?

- Rabıta İle Şeyhlere Tapanlar

- Hadis Zindanının Mezhepçi Mahkumları

- İslam Dininin Öğrenilmesinde Kaynak Sorunu

- Fasık ve Münafıkların Genel Tanımlaması

- Hadisler, Hıristiyanlık ve Selman Rüştü

- Kur'anı kerim'in İndiriliş Gayesi

- Müstekbirlere Karşı Cahili Yaklaşım

- Halis-Hanif İslam

- Kur'anda Şefaat

- Fuhuş Tellalı Tefsirciler

- Hayızlıyken Neden Namaz Kılınmasın?

- Cebrail, Vahiy, Melek

- Dindarlıkta Müşrikleşme Temayülü

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Yaratılış, Adem, Havva

- Kur'an Yerel mi, Evrensel mi?

- Reform Dinde mi, Dindarlıkta mı?

- Ne Mutlu Tağutu Olmayanlara

- Peygambere Saygı(?)

- Hadislere Kanıt Diye Gösterilen Ayetler

- Allah Nazara Karışmadı mı?

- Kur'anı Kerimle Amel Etmek Mümkün mü?

- Kur'anda İnkar Edenlerin Vasıfları

- Müminlerin Vasıfları

- Allah'ın Vasıfları

- Kur'anın Vasıfları

- Dine Karşı Cahili Yaklaşımlar

- Kur'an Merkezli Din

- İrin Küpü Patladı; Mevlana

- Hurafe ve Bidatlar

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Hz. İsa'nın Ölümü

- Allah'ın Mesajının Adı: Kelamullah

- Allah'ın Resule Uyarıları

- Kur'ana Göre Tenkit ve Eleştiri Nasıl Olmalı?

- Kur'anda Sevgi

- Sofuların Devlet Desteğiyle Desteklenmesi

- Hans Von Aiberg Aldatmacası

- Kabir Azabı Safsatası

- Kur'an Kıssalarının Önemi; Masal Değiller

- Kur'anda Toplumsal Sünnetler

- Tefsirde İsrailiyyat

- Kardeş Evliliği Olmadan Çoğalma

- Hans Von Aiberg Tutuklandı

- Kur'anda Tevbe Kavramı

- Yaşar Nuri Öztürk'ün Yorumuyla Namaz

- Karadelikler; Bir Büyük Yemin

- Mezhepçilerin Ümmi Açmazı

- Kabe Nedir? Mekkede midir, Kudüste mi?

- Kur'anda Ruh Kavramı

- Kur'anda Nefs Kavramı

- Amin Kavramı ve Putperestlik

- Diyanet İşleri Başkanlığının Sitemize Cevabına Cevaplar

- Resul ve Nebi -1

- Resul ve Nebi -2

- Sapık Bir Fırka: Hansçılar

- Cihad mı, Çapulculuk mu?

- Kur'an Deyip Namazı Yok Sayanlar

- Cennete Sadece Müslümanlar mı Girecek?

- Kur'anda El Kesme Cezası var mı?

- Nazar veya Göz Değmesi Var mı?

- Şehadet Getir, Münafık(?) Ol

- Kur'anda Eleştiri Metodu

- Hacc Mekkede mi, Bekkede mi?

- İslami Tebliğde Kur'an Metodu

- Saptırılan Kavram: Mekruh

- Kur'anda Cuma Namazı var mı?

- Of Be Kader, Allah mı Suçlu Yoksa Biz mi?

- Kader Açısından Cebir ve İhtiyar

- Baban Peygamber Olsa Ne Yazar

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Vahdet-i Vücud, Şirkin Alası

- Tasavvufi Bilginin Kaynağı Vahiy mi?

- İslam'da Resullük Son Bulmuştur

- Teveffi Kelimesi ve Arap Dili

- Tasavvuf Üzerine Düşünceler

- Nefis Mertebelerinin İç Yüzü

- Allah Rızası Anonim Şirketi; Tarikatlar

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -1

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -2

- Nakşi Şeyhi Allah'ın Avukatı mı?

- Kur'anda "ve+la" Öbeği

- Putlar ve Tapanlar

- Son Peygamberimizin Okuma Yazması

- Mesih ve çarpıtılan Bir Ayet

- Hac İzlenimleri

- "Üzerinde 19 var" da Son Nokta

- Secde Emri

- Kur'andaki Hac

- Aracıların Gaybı Bildiği İnancı

- Tarikatçı - Müşrik Karşılaştırması

- Gazali'nin Kadına Bakışı

- Kur'anda Kadına Verilen Önem

- Başörtüsü Allah'ın Emri Değil

- Başörtüsü Takmak Kur'anda Var mı?

- Kur'anda Kadın Dövmek Var mı?

- Cariye, Köle; Utanmaz Mealciler

- Kadına Yönelik Şiddet

- Sünnet Edilen Kızın Öyküsü

- Erkekçe ve Kadınca Meal Konusu, Nebe 33. Ayet

- Harem - Selamlık Kimin Emri?

- Zina, Evlilik ve Örtünme Adabı

- Cariyeleri Aç, Hür Kadınları Kapat (!)

- Çok Eşliliği Yasaklayan Ayetler

- Kur'ana Göre Evlilik Hukuku

- 2 Kadın = 1 Erkek, Uydurma mı?

- Danimarkalı mı Sapık, Buhari mi?

- Ebu Hanife, Cariyenin Avreti

- Nisa 25, Hür Kadın ve Fahişe İfadesi

- Maymunların Hadisi ve Recm Vahşeti

- Hz. Muhammed'in Tebliği

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Angarya Haline Getirilen İbadet

- Buhari'nin Hadislerini Buhari Yazmamıştır

- Hadis ve Sünnet Gerçeği

- Uydurma Hadisler, İslamın Kara Boyası

- Hadisler Dinin kaynağı Olamaz

- Uydurmaların Sınırı Yok; Şeytan Geyiği

- Beşeri Hükümler Neden Kutsal Oluyor?

- Hadis - Kur'an Çelişkisi

- Kur'anda/Dinde Olanlar ve Olmayanlar

- Cehennem'den Çıkış Yok

- Kur'anda Tağut

- Ebu Hureyre Gerçekte Kimdir?

- Hadis - Mantık Çelişkileri

- Kurban ve Kurban Bayramı Nereden Geliyor?

- Hadislere Göre Kur'an Eksiktir

- Bildiri: İslam Anlayışında Reform

- Arapça mı, Arap Saçı mı?

- Koca mı Üstün, Allah mı?

- Esbab-ı Nüzül Komedi Hadisleri

- İşte Geleneğin Dini

- Ulul Emir İle Kim Kastediliyor?

- Kul Hakkı

- Yezidi Bir Gelenek: Aşure Tatlısı

- Hz. İbrahim'den Asrımıza Dersler

- Taklitçiliğin Boyutları

- Seb-ul Mesani Nedir?

- Kelle Sayılarak Gerçek Bulmak

- Kıyamet - Mahşer Günü ve Sonrası

- Kur'anda Namaz Vakitleri

- Kur'anda Cuma Konusu

- Salih Olmak Yetmez

- Hudeybiye Anlaşması Uydurma mı?

- Kitap Yüklü Eşekler

- Kur'andaki Hac

- Hz. Nuh'un Oğlu Kimdi? İftira mı?

- Ruhun Ağırlığına Başka Bakış

- Hz. İbrahim Yalancı Değildi

- İncil'de Kadına Bakış

- Şirkin Büyüğü Küçüğü Olur mu?

- Kur'andaki Abdest ve Hijyen

- Din de Bir Araçtır

- Kur'an Okumanın Zararları

- Kur'anda Dua Ayetleri

- Kur'anda Tarih Kavramı ve Bilinci

- Şekilsel Secde Kur'anda Yok mu?

- Salat ve salatı İkame

- Kur'andaki Emr Kavramı Üzerine

- Dindar İnsanlar Şirk Koşar

- Alak Suresinin İlk Beş Ayeti

- Men Arefe'nin Çözümü

- Kur'andaki Av Yasağı

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Din Büyüklerini Tanrılaştırma

- Allah'a ve Muhammed'e Değil

- Kur'andaki Örnek Tevekkül

- Şekilsel Rüku Kur'anda Yok mu?

- Hz. İbrahim Kuşları Kesti mi?

- Ehli Sünnet Dininin Anayasası

- İnsan Allah'ın Halifesi mi?

- Kur'an Üzerinde Düşünmek

- Şirkin Kuyusuna Düşenlere Uyarılar

- Kur'an Ölülere Okunmak İçin mi İndirildi?

- Ayda Okunan Kur'an Masalı

- Hz. İbrahim, Safa ve Merve Masal mı?

- "Haç"er-ul Esved (!)

- Mevlana Sahte Bir Peygamber Değil mi?

- Tasavvufun Tanrısı İki Zıttır

- Kur'andaki Tasavvuf: Teveccüh

- Önce Batıl ve Hurafe İle Savaşalım

- Resuller Haram Kılamaz mı?

- Elçi Muhammed ile İnsan Muhammed'in Farkı

- Tarikatlarda Aracılar Rezaleti

- Nur Suresi 31. Ayet Nasıl Çarpıtılıyor?

- Sırat Kıldan İnce, Kılıçtan Keskin mi?

- Kur'anda Zalimler

- Bütün Mehdileri Çöpe Atıyoruz

- Kur'ana Göre Ramazan Ayı ve Haram Aylar

- Tasavvufçuların İlahı; Varlık ve Yokluk

- Tasavvufçuların Küçük Putları

- Sünnet Etmek yaratılışı Değiştirmedir

- Son Peygamberimizin Mektupları

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Mescid-i Aksa Nerede?

- Büyük Kandırmaca: Hadis

- Kur'an Neden Arapça Olarak İndirilmiştir?

- Kimin dini? Kimin Kitabı? Kimin Meali?

- Evliya Kelimesinin geçtiği Ayetler

- Şimdiye Kadar Yaşanan İslam

- Ayın Yarılması Diye Bir Mucize Yoktur

- Kabe Dikili Taş Değil mi?

Up | Down | Top | Bottom

Şu da emredildi: Yüzünü dine bir Hanif olarak çevir. Sakın müşriklerden olma.

Yunus Suresi 105

Ben bir Hanif olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Müşriklerden değilim ben.

Enam Suresi 79

İbrahim ne bir Yahudi idi, ne de bir Hıristiyan. O sadece hanif bir müslümandı. O müşriklerden değildi.

Ali İmran Suresi 67

Şu da kuşkusuz ki, İbrahim başlıbaşına bir ümmetti; bir Hanif olarak Allah'ın önünde eğiliyordu. Müşriklerden değildi.

Nahl Suresi 123

De ki Allah doğrusunu söylemiştir / vaadinde sadıktır.Haydi artık Hanif olarak İbrahim'in Milleti'ne uyun! Müşriklerden değildi o.

Ali İmran Suresi 95

Allah'a ortak koşmadan, Hanifler olarak... Allah'a ortak koşan kişi, gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışıyor veya rüzgar onu uzak bir yere fırlatıp atıyor gibidir.

Hacc Suresi 31

Up | Down | Top | Bottom

HABERLER

Hanif Islam

Kur'an'da İnanç Konuları
 Hanif Dostlar Ana Sayfa -> Kur'an'da İnanç Konuları
Konu Konu: KURAN’DA SALAT NAMAZ MIDIR??? Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazanlarda
Gönderi << Önceki Konu | Sonraki Konu >>
muhliskul
Ayrıldı
Ayrıldı
Simge

Katılma Tarihi: 26 nisan 2007
Yer: Australia
Gönderilenler: 854
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı muhliskul

Merhaba

Namaz konusuna iliskin getirilen argumanlarin birisi, eger namaz sekli bir ibadet ise nicin detayli bir sekilde izah edilmemistir? Ornegin oruc ince ayrintilarina varincaya kadar izah edilmistir.

Bu mantik gercekten dogrumudur. Bu iddia sahipleri Oruc ile ilgili olan asagidaki ayetlere bakarak bu konuyu izah edebilirler mi?

2/183,184,185,187,196    4/92    5/89,95     19/26    33/35   58/4

Bu izahlar  yapilirken ilk hitapta yeterli aciklama yapilmadan orucun yazilmis olmasini nasil acikliyorlar? Aciklamanin genisletildigi ayetlerin ilk planda gundeme gelmemesinin sebebi nedir?  Hic bir aciklama yapilmaksizin orucun gectigi ayetler nasil anlasilmalidir. Oruc hakkinda izahat getiren ayetlerin, digerlerinden once vahyedilmis oldugunu nasil tespit etmekteyiz?

Namaz ile ilgili ayetlerdeki gecen izahatlerin sinirli olmus olmasi onun kilinmadiginin delili sayilabilir mi? Namaz hakkinda uygulanis acisindan bir  sorun cikmadiysa illa da vahiy gelmesi ve detay vermesi sartmidir?

Bakara suresinde Allah'in, Israil ogullarina kesmelerini bildirdiginin detaylarina girmemis olmasi uzerine onlarin detay talebi olayini bu konuyla nasil iliskilendirebiliriz?

Namazda Kuran okunmasi Allah'in ayetlerini ona geri okumaksa, diger zamanlardaki Kuran okuyuslari nicin farkli tutulmaktadir?

Kuran mesajinin indigi tarihi sahne goz onunde tutulursa; sekli hac var,haccin muhtevasindaki tavaftan tutunda,saclarin tirasi,ihram, av yasagi,  sekli kurbana kadar sekilsel her sey var. Boyle bir ortamda sekli yere kapanislar, egilmeler bukulmeler yok demek ne kadar tutarlidir. Bu anlamlara gelen her kelimeyi sembolik anlarsak bunu Kuran'in butunune tasidigimizdaki felaketi nasil onleriz? Namaz icin sekli abdest var ama  namaz yok demek ne kadar akilci olur. Salat kelimesinin bir turevi nicin  havra anlamina tekabul etmektedir?   Nisa 101,102,103 te acikca izah bulan sekli uygulamayi  nasil goz ardi edecegiz? Beyt, Mescidi haram, Mekke, Bekke,Kabe ,Hac ayetleri incelendiginde  cografi konum   apacik iken nicin bunu hala muglak goruyoruz?  Tarihi aktarimi tamamen reddederken bu aktarimin iceriginde yer alan Kuran'in nasil  mustakil olarak onlardan ayri bir yol ile ulastigi inancina ulasiyoruz. Kuran okuyuslarinin farkliliklarinin olusum sebebinin,  hareke ve noktalamaya binaen hemze harfinin ilavesi ve benzeri sebeblerden oldugunu bilirken butun farkli okuyuslarin ilahi oldugunu veya onlardan hangisinin ilahi oldugunu neye dayanarak soyluyoruz ?

Daha oncede sordugum bu sorularin cogu gecistirilmistir.  Bilgiye dayanarak yazabilecek bir arkadastan hirsi degil ilmi bir cevap bekliyorum. Ozellikle Kuran'in vahyedilmesinin ve besere intikalinin ardindan  Kiyamete dek surecek  Tanrisal bir garanti soz konusu degilken bunu neye gore idia ediyoruz.  Eger bu iddiaya inananlar varsa bugun mevcut butun farkli okunuslari nasil izah etmektedirler? Kuranin hareke ve noktalama esasli indirildigini iddia eden birisi, Kuranin yazili inmedigini bilmesine ragmen boyle bir iddiayi neye gore yapmaktadir. Dunyada Arap dili uzmanlarindan bir kisi dahi bu konuda boyle bir dusunceye  sahip olmusmudur? Gayr-i muslimler de dahil olmak uzere.

Benim tavsiyem madem samimi olarak bu davayi ustleniyoruz, bu davayi gercek temeller uzerine insa etmeliyiz. Butun ilim dunyasinin karsisinda komik duruma dusecek iddialari esas olarak benimsersek fanatik kult olmanin otesine gecemeyiz. 

Allah yardimcimiz olsun 

Yukarı dön Göster muhliskul's Profil Diğer Mesajlarını Ara: muhliskul

aliaksoy
Uzman Uye
Uzman Uye

Katılma Tarihi: 05 subat 2007
Yer: Turkiye
Gönderilenler: 989
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı aliaksoy

muhliskul Yazdı:

Merhaba

Namaz konusuna iliskin getirilen argumanlarin birisi, eger namaz sekli bir ibadet ise nicin detayli bir sekilde izah edilmemistir? Ornegin oruc ince ayrintilarina varincaya kadar izah edilmistir.

Bu mantik gercekten dogrumudur. Bu iddia sahipleri Oruc ile ilgili olan asagidaki ayetlere bakarak bu konuyu izah edebilirler mi?

2/183,184,185,187,196    4/92    5/89,95     19/26    33/35   58/4

Selam Muhliskul kardeşim;

İzahlarımın ilmiliği yahut gayri ciddiliği sizin taktirinizdir. Ben bu hususta mahsus eğitim almış bir kimse değilim. Ben, basit bir mantıkla Allah'ın bana / bize indirdiği Kuran hakkında kişisel görüşlerimi söylüyorum.

Oruç ve Hacc ibadetlerinin salata göre daha derli toplu ve açık anlatıldığı herkesin malumudur.

Eğer bunlar da biliniyor idi ise, o halde Allah bunları neden tekrar anlatmıştır ? Asıl bu sorunun muhatabı sizlersiniz. Mesela "hacc bilinenen aylardadır" sözüne rağmen ayın hacc için vakit ölçüsü olduğu bildirilmiştir.  Zaten biliniyor idi ise neden bildirildi ?

muhliskul Yazdı:

Namaz ile ilgili ayetlerdeki gecen izahatlerin sinirli olmus olmasi onun kilinmadiginin delili sayilabilir mi? Namaz hakkinda uygulanis acisindan bir  sorun cikmadiysa illa da vahiy gelmesi ve detay vermesi sartmidir?

Elbette şarttır. Sorun şudur; farz edelim sizin iddia ettiğiniz gibi salatın şekli, nasıllığı zaten bilinmekte idi.  Onun için açıklanmadı. İyi de bunu ben bilmiyorum. Ben nereden öğreneceğim ? Hadislerden mi ? O zaman siz artık hadislerde size öğretilen hiç bir şeye ki vakitler de buna dahildir itiraz etmemelisiniz. Yani bu çelişki size ait bir çelişkidir.

Öte yandan, salatın zaten bilindiği yolundaki iddiayı şu linkte verdiğim yanıtta çürüttüm. Çünkü bu hususta Allah tanıklık etmiştir. Ben Allah'ın tanıklığını uydurma rivayetlere değişecek değilim. Yine bu yazının sonunda bu bakış sonucunda ortaya çıkacak değişik ihtimallere de yer verdim.

muhliskul Yazdı:

Bakara suresinde Allah'in, Israil ogullarina kesmelerini bildirdiginin detaylarina girmemis olmasi uzerine onlarin detay talebi olayini bu konuyla nasil iliskilendirebiliriz?

Söylediğiniz, çok doğru bir yaklaşımdır. Zaten biz de bu yaklaşımı esas alıyoruz. Bu yaklaşım bizi şuna götürür. Allah, Kuran'da ne bildirdiyse o. Buna eyvallah. Amma, "müşrikler zaten namaz kılıyordu, namaz onun için tarif edilmedi, bunlar da hadislerde vardır" sözü bu yaklaşım ile çelişir. Zira, bu defa Allah'ın insanlara güçlük olmasın diye tarif etmediği salatı siz Allah'a değil, müşriklere yahut Peygambere tarif ettirmiş olursunuz. Eee... Ne anladım ben bu işten ?

muhliskul Yazdı:

Namazda Kuran okunmasi Allah'in ayetlerini ona geri okumaksa, diger zamanlardaki Kuran okuyuslari nicin farkli tutulmaktadir?

Çok farklıdır. Siz, kaç kişi tanıyorsunuz namazında okuduğu sureleri ibret almak, öğrenmek, düşünmek için okuyan ? Sizin bahsettiğiniz diğer okumanın amacı, öğrenmek, düşünmek vs. şeylerdir. Ama şunu itiraf edelim ki, namazda okunan Kuran'ın pratikte bununla hiç bir ilgisi yoktur.

muhliskul Yazdı:

Kuran mesajinin indigi tarihi sahne goz onunde tutulursa; sekli hac var,haccin muhtevasindaki tavaftan tutunda,saclarin tirasi,ihram, av yasagi,  sekli kurbana kadar sekilsel her sey var. Boyle bir ortamda sekli yere kapanislar, egilmeler bukulmeler yok demek ne kadar tutarlidir. Bu anlamlara gelen her kelimeyi sembolik anlarsak bunu Kuran'in butunune tasidigimizdaki felaketi nasil onleriz? Namaz icin sekli abdest var ama  namaz yok demek ne kadar akilci olur. Salat kelimesinin bir turevi nicin  havra anlamina tekabul etmektedir?   Nisa 101,102,103 te acikca izah bulan sekli uygulamayi  nasil goz ardi edecegiz? Beyt, Mescidi haram, Mekke, Bekke,Kabe ,Hac ayetleri incelendiginde  cografi konum   apacik iken nicin bunu hala muglak goruyoruz?  Tarihi aktarimi tamamen reddederken bu aktarimin iceriginde yer alan Kuran'in nasil  mustakil olarak onlardan ayri bir yol ile ulastigi inancina ulasiyoruz. Kuran okuyuslarinin farkliliklarinin olusum sebebinin,  hareke ve noktalamaya binaen hemze harfinin ilavesi ve benzeri sebeblerden oldugunu bilirken butun farkli okuyuslarin ilahi oldugunu veya onlardan hangisinin ilahi oldugunu neye dayanarak soyluyoruz ?

Kuran'ın tevatür yoluyla erişimi ve Kuran'a yüklenen anlamlarla ilgili görüşlerimi şu linkte ve devamında açıkladım. Görüşlerim bunlardır.

Abdest konusuna gelince, salat hususunda izahlar getiren arkadaşlarımız özetle, vakitli salatların tümünün Peygamberimizin müminleri toplayıp, gerek yeni nazil olan gerekse önce nazil olan ayetler hususunda verdiği eğitim olarak açıklamışlardır.

Bu açıklamalarını, ses tonunun ayarlanması, Resulün secde edenler (doğrulayanlar) içerisinde dolaşması, gündüzün iki ucu yani çalışma saatlerinin haricindeki vakitlerin tercih edilmesi, vakitli salatı icra emrinin daima Peygamberimizin şahsına yöneltilmiş olması gibi ayetlere dayandırmışlardır. "Salat müminler üzerine vakitleri belirli bir farz olmuştur" ayeti bence buna istisna teşkil etmez. Müminler, bu toplantılara katılmak durumundadırlar. Bunu tertip eden, ayetlerde kendisi açıkça muhatap alınmış olan Resuldür. Yani bu iki husus birbirine rağmen var olan şeyler değildir. Pek tabiki bu izah yöntemine göre, vakitli salatlar bu yönüyle "şekli"dir. Yani, toplantı ve eğitim şeklidir. Bu toplantı öncesinde temizlenmenin istenmiş olması bu nedenle mantıksız görünmüyor bana. Ben, ayetlerin iniş sırasının bir delil olarak kabul etmediğim için, abdeste ilişkin ayetlerin sonra indirildiği, bunun islam toplumunun gelişmesi ve temizliğe ilk indirlen ayetler uyarınca gereği gibi özen göstermeyen yeni katılımcıların bu nedenle sonraki bir zamanda abdestle yükümlü tutuldukları yönünde izah getirmiyorum. Yani bu izah, ayetlerin iniş sırasını delil kabul eden arkadaşlarımızın izahıdır.

Ben, ayetlerin iniş sırası, okuyup durduğumuz Kuran'da yer almadığı, mevcut tevatür verileri de bu hususta çelişkili ve eksik bilgiler ihtiva ettiği için, Kuran hakkında yapılacak izahlarda iniş sırası gibi bir delile dayanılmasına karşıyım.

Fakat, muhataplarım eğer iniş sırasını bir delil olarak kabul ediyorlar ise, bu hususta bizden ziyade onlar açıklama yapmaya mecburdur diye düşünüyorum. Bu medeni ayet inmeden önce namazlar abdestsiz mi kılındı ? Yok, abdest aynı salat gibi biliniyor idi ise, sonra Kuran'da neden izah buldu ?

muhliskul Yazdı:

Daha oncede sordugum bu sorularin cogu gecistirilmistir.  Bilgiye dayanarak yazabilecek bir arkadastan hirsi degil ilmi bir cevap bekliyorum. Ozellikle Kuran'in vahyedilmesinin ve besere intikalinin ardindan  Kiyamete dek surecek  Tanrisal bir garanti soz konusu degilken bunu neye gore idia ediyoruz.  Eger bu iddiaya inananlar varsa bugun mevcut butun farkli okunuslari nasil izah etmektedirler? Kuranin hareke ve noktalama esasli indirildigini iddia eden birisi, Kuranin yazili inmedigini bilmesine ragmen boyle bir iddiayi neye gore yapmaktadir. Dunyada Arap dili uzmanlarindan bir kisi dahi bu konuda boyle bir dusunceye  sahip olmusmudur? Gayr-i muslimler de dahil olmak uzere.

Bu konularda izahlarımı yukarıda verdiğim linkte yapmıştım. İlmidir, değildir, bu sizin takdiriniz.

Ancak; ben sizin Kuran'ın korunmuşluğu hususundaki görüşlerinizi, bu konuya değinen ayetlerle birlikte izah etmenizden büyük memnuniyet duyacağım. Bunu mümkünse ayrı bir başlık altında, konu ile ilgili tüm ayetleri de ayrı ayrı inceleyerek açıklarsanız, bilgilenmiş oluruz.

muhliskul Yazdı:

Benim tavsiyem madem samimi olarak bu davayi ustleniyoruz, bu davayi gercek temeller uzerine insa etmeliyiz. Butun ilim dunyasinin karsisinda komik duruma dusecek iddialari esas olarak benimsersek fanatik kult olmanin otesine gecemeyiz. 

Allah yardimcimiz olsun 

İşte benim tüm katılımcılarımızdan beklediğim tavır esasen bu idi.

Yani bir şeye karşı yahut taraftar olabilirsiniz. Hangi durumda bulunursak bulunalım,  taşıdığımız fikir, kendi içinde çalişkilerle  dolu olmasın.  Bilen, bildiğini, yorumunu ortaya koysun. İlimde / bilgide inat olmaz. Hak geldi mi, batıl yok olucudur.  Biz, kafalarımızda bir şeyi sabitler ve bu anlamda sadece burnumuzun dikine gidersek, Kuran'da anlatılan bağırıp çağıran ama hiç bir şey işitmeyen adamın haline döneriz.

Bu tartışmada her iki tarafın da tutarsız delillerden uzak durması elzemdir.  Bir konuyu açıklamamızda usulümüz açık olmalıdır.  Kuran'ın usulsüz bir yaklaşımla anlaşılması her iki taraf için  faydadan çok zarar getirir.  Ve bu halde biz, muhliskul kardeşimin beyan ettiği üzere sadece "komik" duruma düşeriz.

Allah hepimizi en doğru, en güzel yol hangisi ise ona muvaffak kılsın.

Muhabbetlerimle...

Yukarı dön Göster aliaksoy's Profil Diğer Mesajlarını Ara: aliaksoy Ziyaret aliaksoy's Ana Sayfa

muhliskul
Ayrıldı
Ayrıldı
Simge

Katılma Tarihi: 26 nisan 2007
Yer: Australia
Gönderilenler: 854
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı muhliskul

Merhaba,

Sayin Ali bey daha onceki yazdiklarimda belirttigim uzere, benim namaz konusundaki sahsi kanatlerimi biliyorsunuz. Sirf taraf oldugum icin bir anlayisi savunmuyorum. Namaz hakkinda gunumuze gore bir yorum getirmeye itirazim yok. Eger Kuran'in vahyedildigi gun acisindan konuya yaklasiyorsak metin ve tarih esasli davranmak zorundayiz. Metin uzerinde  yorum yapan  fiilen tarihi dahil etmis demektir.  Zira kelimelerin anlamlarinin tespiti, bize tarih suzgecinden gecerek gelmistir. Bana  tarihsel olusumlari tahlil ederken, tarihi inkar eden bir bilim adami gosterin. Bu konu Kuran ve Islam olmak zorunda degil. Tarihi verileri tartismakla, top yekun tarih kabullenmezlik cok farkli bir sey. Bir kez bunu kabul etmek zorundayiz.

Yazdiklarima atfen verdiginiz onceki cevaplari yeterli bulmadigim icin,   bu sorulari yeniden sormustum.  

Ayetlerdeki ifadelerin anlamlarini  sembolik diyerek gecistirmezsek,  secdenin bulundugu bir rituelin icrasi Nisada net bir sekilde gorulur. Sayin Ali bey yazdiklarima verdiginiz yanitlarin ornekleri klasik yanlis uygulamalardir. Bu yuzden  onlar,   bizi ilgilendirmiyor. Biz burda resul ve arkadaslarinin uygulamasini konusuyoruz. Resul bir salat icra ederken Kuran okudugunda bu okuyusu ile,    normal olarak    okuyusu  arasinda fark ne olacak. Namazda Kuran okumak onu Allah'a geri okuyus degildir,   rabbine onun ogrettiklerini ifade ederek yonelisi ve kisinin  kendini uyarisidir. Ben zaten bu hususlarin kati kurallar tasidigina  inanan birisi degilim. Namaz olmadigini savunan arkadaslarin sebebi her nedir bilmiyorum, ama Kuran metninden bu anlayislari cikarmak, tamamen zorlamadir. Salat kelimesinin destek vermek manasi tasiyan kullanimlari, esas alinarak bir mantik gelistirilmistir o kadar.  Bizde uzun yillar once bilgi eksikliginden oturu benzer gaflette bulunmustuk. Kuran'i kavrayista derinlestikce bunun buyuk bir yanilgi oldugunu gorduk.    Bu  tarz bir methodun uygulanacagi   o kadar cok konu varki ,hepsi icin ayni tavir sergilenirse sonunda Kuran  bombos kalir.Asil anlamindan uzaklasir. Resulden beri bu sembolik anlatim tarzini kabuledenlerin actiklari tahribatlar ortadadir. Buna mukabil sekilperestlerin yaptiklari da kabul gorur bir nitelik tasimamaktadir. Iki uctan birini tercih etmek veya ehli sunnetin yaptigi gibi butun bunlarin sentezini olusturmak dogru olani degildir.

Namaz konusunun yok oldugunu tartisanlardan akademik bir sunum ile ortaya koyan   bulamazsiniz.  Kelimelerin anlamlarini kisirlastirip, tarih inkariyla bu konuyu halletmeye calisirlar. Bilirsiniz   bir zamanlar Hindistanda benzeri iddialar gorulmustu. Kuran metnine tam olarak sadakatten uzak anlayislar benim icin hic bir ehemmiyet tasimamaktadir. Kuran metninin incelenmesi icin mevcut butun materyaller degerlendirilmelidir. Kuran metninin kontrolune birakilarak yapilacak bu girisimler Kuran'i daha isabetli anlamamiza sebeb verecektir. Kuran metnine sadakatimiz onun orjinal ifadesindeki gibi anlama cabalaridir. Tarih esliginde olmayan hic bir yaklasim bunu gerceklestiremez.  Zaten tarihi inkar edenlerin buna sadik olmadiklarini gormek pekde zor degildir. Kendi iddialarina arka ciktigini sandiklari malzemeleri cok rahat bir bicimde kullanmaktan geri durmazlar. Tarih konusunda yalan yanlis her bilgiyi sorgulamadan onaylayan yanlis orneklerden yola cikarak  butun bilgiyi reddedersek, Kuran'daki kelimeleri hangi esasa binaen anlamlandiracagiz. Bunlarin anlamlarini bize ulastiran lugatlerin dogrulugundan nasil emin olacagiz. Neticede lugatleri ayni kimseler olusturmuslardir. Eger butun bunlar hep bir  komplo iseler  lugat manalarida guvenilirliklerini kaybederler. Kelimenin kok anlamlarini hangi sekillerde anlamlarin degistigini tespit icin kaynagimiz kalmaz. Kuran dilsiz-konusamaz bir kagit yigini olmaya mahkum olur.

Allah'a emanet

Yukarı dön Göster muhliskul's Profil Diğer Mesajlarını Ara: muhliskul

RAD_
Yasaklı
Yasaklı
Simge

Katılma Tarihi: 19 haziran 2007
Yer: Finland
Gönderilenler: 55
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı RAD_

MHT751 Yazdı:

http://www.quranoloji.org/forum/viewtopic.php?p=121&sid= bfe4d7bfaa7495f928ab391519ae82c2

Selam Ali Aksoy kardesim, yukarida verdigim linkte, salati vahiy, soylev, baglilik anlamina gelemeyecegine dair cevaplar veriliyor. Okumani öneririm. Cevabini da burada gormek isterim..

Allah ilmimizi arttirsin...

BU ELEŞTİRİYİ YAPAN ARKADAŞ YA DA YORUMLAYANLAR RESMEN " SAÇMALAMIŞLAR" KUSURA BAKMAYIN AMA ÖYLE.EVET.

BİR KERE MEAL DEN YOLA CIKMIŞLAR. "EN" BARİZ ÖRNEĞİ EKBER KELİMESİNE VERİLEN ANLAM.

BİR KERE KURAN MEALLERİNİN TÜMÜNE BAKIN ÇOĞU HEP KIYASLI MEAL VERİR.BU DA MEALCİNİN İŞ GÜZARLIĞI.GÜYA ALLAHI YÜCELTİYOR. AMA BİLMİYOR Kİ ŞİRKE DÜŞÜYOR.

MİSAL: MERHAMETLİLERİN EN MERHAMETLİSİ..."EN" GEÇEN BÜTÜN MEALLER YANLIŞTIR.

ALLAH KİMSE İLE KIYASLANAMAZ. NE YANİ BİR MERHAMETLİ VARMIŞTA ALLAH DA ONDAN DAHA MERHAMETLİ İMİŞ ÖYLE Mİ?

YAZIK BU MANTIĞA.

HALBU Kİ MERHAMETLİLERİN MERHAMETLİSİ DEDİĞİNİZDE Bİ MERHAMETLİ MÜSLÜMAN VARSA ALLAH DA ONUN MERHAMETLİSİDİR. YANİ ONA MERHAMET EDENDE ALLAHTIR.

MEALLERDEN YOLA CIKARAK ANLAMLARI BOZMAK ART NİYETTİR. YA ADAM GİBİ BİR MEAL YAZILIR YA DA KURANIN ARAPÇASINA SADIK OLARAK CEVİRİ YAPILIR.

ALLHU EKBER DEMEK ALLAH EN BÜYÜKTÜR DEMEK. SİZ HANGİ İLAHLARDAN BÜYÜK TUTUYORSUNUZ ALLAHU EKBER DİYEREK..PUTLARDAN MI TAŞTAN TAHTADAN MI BASİT ACİZ İNSANLARDAN MI? İYİ NİYETLE YAPILAN BARİZ BİR HATA.

ALLAH BÜYÜKTÜR DEMEK YETERLİDİR. KIYASA GEREK YOK."EN" E GEREK YOK.

SON OLARAK : ALLAH İLK AYETİNDE YARATAN RABBİNİN ADI İLE OKU DİYOR...

BEN BUNU VAHYİ ANLATMAK İLETMEK ANLIYORSAM SÖZÜME TEBLİĞİME "BESMELE İLE BAŞLARIM" YA DA "YARATAN RABBİMİN ADI İLE"

EĞER NAMAZ KILACAK İSEMDE "ALLAHU EKBER " GİBİ KIYAS BELİRTEN CÜMLE YERİNE " BESMELE" BAŞLARIM....

SON OLARAK BU ELEŞTİRİYİ YAPANLAR TAMAMEN KOMİK OLMA ADINA YAPMIŞLAR...NAMAZA DELİL GETİRMEYE CALIŞMAK ADINA...HALBUKİ KİMSE SALAT A HER YERDE AYNI ANLAMI VERMİYOR.AYETİN BAĞLAMINA GÖRE VERİYOR.

ÖZELLİKLE MELEKLERİN VE ALLAHIN PEYGAMBERE " SALLÜ" ETMESİNİ DİREK SALAT İLE BAĞLAMAK YANLIŞ YORUMA GİDER. BU AYETTE AÇIKCA ALLAH VE MELKELERİ PEYGAMBERİN ARKASINDA YARDIM EDİYOR DESTEK OLUYOR...SAVAŞ SIRASINDA MÜSLÜMANLARDAN DA BUNU İSTİYOR.

PEKİ PEYGAMBER ŞUAN ARAMIZDA YOK.NE YAPACAĞIZ.

BİR BİRİMİZE DESTEK OLACAĞIZ..PEYGAMBERİİN TEBLİĞ METODU İLE HAREKET EDEREK BU DİN İÇİN KURANIN YARDIMI İLE KAFİRLERLE CEHD EDECEĞİZ...

YAZININ İLK BAŞLARINDAKİ DURUMA BİNAEN YORUMUM BU...OKUMAYA DEVAM EDİYORUM...AMA ŞUNU SÖYLEYEYİM Kİ BU ELEŞTİRİYİ YAPANLAR  BENCE KURANI BİR KEZ DAHA OKUSUNLARDA FARKLI OLMAK ADINA "ARTİSLİK" YAPMASINLAR...

Not:

Sana Kitap'tan vahyedileni oku ve salatı ikame et. Gerçekten salat, çirkin utanmazlıklardan ve kötülüklerden alıkoyar. Allah'ı zikretmek ise muhakkak en büyük tür(zikrullahi ekberü). Allah, yaptıklarınızı bilir. (45)

Yaratan Rabbin adıyla oku. (1)

(ekber kelimesi, hacc için,şehadet için ve başka kavramlar için kuran da kullanılmıştır. Ama Allah için asla!

(Enam : 78 Hacc :62 Mümin:57 ) [ Allah kuranda "kebir" kelimesini kullanır]

Şimdi eğer namazımda kuran okuyacaksam Allahın adı ile başlamalıyım..Allah ne büyüktür diyerek değil!

Yok eğer vahyi anlatacak tebliğ yapcak isem yine Allahın adı ile başlamalıyım.Allah en büyüktür diyerek değil!!!

SELAMETLE...Rad..

muvahhit
Ayrıldı
Ayrıldı

Katılma Tarihi: 24 haziran 2006
Gönderilenler: 669
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı muvahhit

selam Rad kardeşim...tartışmanın bir arasında bir yazını eklemiş sonra o yazıyı kaldırmıştın..şekilsel ve içsel olarak eda edilen ve bizim namaz diye adlandırdığımız ritüel hakkındaki düşüncelerin şu an itibarıyla nedir?

evet sen söyleyince dikkatlerden kaçmış olduğunu gördük..evet en'ler ile Allahın sıfatları varlığı ifade edilemez..
sağlıcakla
Yukarı dön Göster muvahhit's Profil Diğer Mesajlarını Ara: muvahhit

Guests
Guest Group
Guest Group

Katılma Tarihi: 01 ekim 2003
Gönderilenler: -259
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı Guests

.

Yukarı dön Göster Guests's Profil Diğer Mesajlarını Ara: Guests

gercekbilgi
Ayrıldı
Ayrıldı
Simge

Katılma Tarihi: 25 ocak 2008
Gönderilenler: 111
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı gercekbilgi

Selam hüdaya tabi olanlara olsun...

SEVGİLİ ALİ AKSOY

Şöyle bir cümle kullanmışsınız;

Onların çoğu, salat tartışmalarında bir süreç içerisinde ortaya sürülmüş şeylerdir ve çoğu yazıyı kaleme alanın da cevapladığı gibi tutarsızdır.

PEKİİİ MADEM BUNLAR TUTARSIZ ŞEYLER İDİYSE Kİ SİZİN SİTENİZDE BİRÇOĞU VARDI NEDEN TUTARSIZ OLAN ŞEYLERİ BELİRTMEDİNİZ O SÜREÇ İÇERİSİNDE?????????????????????

ELBETTEKİ BİZDE HER GEÇEN GÜN DAHADA KONULARA VAKIF OLUYORUZ VE ÖNCEDEN DİLLENDİRDİĞİMİZ SÖZLERDEN VAZGEÇİP KONUYU DAHADA DEĞİŞİK BİR ŞEKİLDE ELE ALIP YAZILARIMIZDA BELİRTİYORUZ.

NOT:SAYIN MALİK BİN NEBİ KARDEŞİM MESAJINI ALDIM EN KISA ZAMANDA İNŞAALLAH  GÖRÜŞECEĞİZ.

Guests
Guest Group
Guest Group

Katılma Tarihi: 01 ekim 2003
Gönderilenler: -259
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı Guests

MÜNAFIKIN CENAZE NAMAZI

9 / TEVBE: 84. AYET :

Diyanet Vakfı Meali

Onlardan ölmüş olan hiçbirine asla namaz kılma; onun kabri başında da durma! Çünkü onlar, Allah ve Resulünü inkar ettiler ve fasık olarak öldüler.

Edip Yüksel Meali

Onlardan ölen birisi için namaz kılma, mezarı başında da durma. Çünkü onlar ALLAH 'a ve elçisine karşı geldiler ve yoldan çıkmışlar olarak öldüler.

Elmalılı Hamdi Yazır

Ve onlardan biri ölürse asla namazını kılma ve kabrinin başına gidip durma. Çünkü onlar Allah'ı ve Resulünü tanımadılar. Ve fasık olarak can verdiler.

Yaşar Nuri Öztürk

84 Onlardan ölen biri üzerine asla dua etme; böyle birinin mezarı başında da durma. Bunlar Allah'a ve resulüne nankörlük ettiler ve yoldan sapmış olarak ölüp gittiler.

Yukarıdaki ayeti bütün mal sahipleri hemen hemen aynı çevirmişlerdir.

Bu meallere göre Allah’ın Rasul’ünün mü’min - münafık gözetmeden ölü  üzerine  namaz kıldığı anlaşılıyor. Ancak diğer namazda olduğu gibi cenaze namazını da nasıl kıldığına dair Kur’an’da hiçbir detay göremiyoruz her ne hikmetse.

Birkaç soru sorarsak :

1.                   Cenaze namazı / duası nedir?

2.                   Cenaze namazı / duası, nasıl kılınır / yapılır?

3.                   Kur’an’da niçin detaylandırılmamıştır?

4.                   Mü’min’in cenaze namazından niçin söz edilmemiştir?

5.                   Gerçekten Allah’ın Rasul’u ölüler için namaz kılıyor muydu?

6.                   Kabirlerinin üstünde durup onlara ne diyordu?

7.                   Ölülere Kur’an mı okuyordu?

Sorular uzayıp gider…

Aslında  birçok  ayeti  anlamadıkları gibi  bu ayeti de anlamamışlardır meal sahipleri,  ayeti bağlamından koparmışlardır.

Bu ayetten önce,  35 / Fatır 15-24 ayetlerine bir göz atalım:

15 :      Ey insanlar! Sizler Allah’a muhtaçsınız. Allah zengindir ve Hamiidtir = teşekkür eder / karşılık verir.

16 :      Dilerse sizi yok eder, yeniden başkalarını yaratır.

17:       Bu da Allah’a zor gelmez.

18:       Hiçbir hamal diğer bir hamalın yükünü taşımaz. Yükünün altında inleyen (musqale)  taşınması için  yalvarsa, onun yükünden en ufak bir şey taşınmayacaktır, velev en yakınları dahi olsalar. Sen yalnız Rablerinden içtenlikle (bilğayb) çekinip İman’ı canlı tutanı uyarırsın. Böylece kim arınırsa ancak kendi yararına arınmış olur. Dönüş de Allah’adır.

19:       Ve körle gören ( inananla inanmayan ) eşit değildir.

20:       Kopkoyu karanlıkla, aydınlık  (küfürle İslam) da…

21:       Cennet ile cehennem de…

22:       Ölülerle diriler de eş değer değildir. Allah ancak dilediğine işittirir. Sen kabirdekilere duyuramazsın. Sen ancak bir uyarıcısın.

Ayetteki “diriler”, inanan inanmayan her yaşayan insanı; “ölüler ve kabirdekiler” de gerçek ölüleri kastetmesi halinde, bu ayetlerin bize verdiği mesaj ne olur?

Elçi, Allah’ın mesajını kabirdekilere okuyor, Allah  da  Elçi’yi uyarıyor: “Ölüler duymazlar, boşuna nefesini tüketme, sen kabirdekilerin duyuramazsın” mı diyor?

Halbuki ayette geçen “ölüler” in gerçek ölüler olmadığı, yaşayan inkarcılar / münafıklar olduğu açıktır.

Şimdi de Tevbe Suresi’nin 83-85 ayetlerine bakalım:

“83:     Allah seni onların bir grubuna geri gönderdiğinde (seninle savaşa) çıkmak için izin isteyecekler. De ki: Benimle asla çıkmayacaksınız, benimle birlikte bir düşmanla savaşmayacaksınız. Çünkü sizler ilk defasında geride kalanlarla oturmayı yeğlediniz. Şimdi de geride kalanlar ile birlikte oturun artık.  

84:       Onlardan ölmüş  biri ile asla irtibat kurma, kabri üzerinde durma! Çünkü onlar Allah’a, Rasul’üne  inanmamış, İman’dan çıkmakla  ölmüşlerdir.

85:       Onların ne mal varlığı ne de evlat çokluğu seni imrendirmesin. Allah bunlar sebebiyle, onlara dünyada azap (işkence) edip, kafirler olarak can vermelerini istiyor.

Bu ayetler gerçekte ölmüş, kabre konmuş münafıklar değil de küfürleri nedeniyle ölüler yerine konmuşlardır.

Konuyu Tevbe 73’ten itibaren 87’ye kadar kesintisiz olarak okuduğumuzda Allah’ın muradını daha iyi anlayacağız. Allah bu ayetlerde münafıkları tehdit ediyor. Onlara, yaşarken adeta ölüm korkusu yaşatıyor. Allah Rasul’üne “ latusalli ala…” ile, münafıklarla irtibatını ebediyen kes, onlarla ilişkiyi kopar, onlar tamamen ölmüşlerdir!.. diyor.

Not:  Değerli Nuri ÇELEPÇİ kardeşim, bu güzel siteye hoş geldiniz. Hayr getiresin, hayr götüresin. İltifatın için de teşekkürler.  

Yukarı dön Göster Guests's Profil Diğer Mesajlarını Ara: Guests

nuricelepci
Newbie
Newbie

Katılma Tarihi: 18 subat 2008
Gönderilenler: 7
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı nuricelepci

Halkı hak ile  tanıma ve tanımlamaya çalıştığına inandığım muhterem haktansapmaz dostumuz;

Bu yeni yazınız da, namaz(salat)' ın farklı bir anlama sahip olduğunu, kılasik namaz olmadığını ortaya koymuş olmanız konunun seyri açısından önemli diye düşünüyorum. 

Mevcut meallere güven kalmadı.

Bu yazınız da diğerleri gibi güzel olmuş teşekkür eder devamını bekleriz.

Saygılar

Yukarı dön Göster nuricelepci's Profil Diğer Mesajlarını Ara: nuricelepci

RAD_
Yasaklı
Yasaklı
Simge

Katılma Tarihi: 19 haziran 2007
Yer: Finland
Gönderilenler: 55
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı RAD_

muvahhit Yazdı:
selam Rad kardeşim...tartışmanın bir arasında bir yazını eklemiş sonra o yazıyı kaldırmıştın..şekilsel ve içsel olarak eda edilen ve bizim namaz diye adlandırdığımız ritüel hakkındaki düşüncelerin şu an itibarıyla nedir?

evet sen söyleyince dikkatlerden kaçmış olduğunu gördük..evet en'ler ile Allahın sıfatları varlığı ifade edilemez..
sağlıcakla

Sevigili muvahhit kardeşim(müslümanlar kardeştir)

konu ile ilgili genel bir soru cevap çalışması ve yorumumu ilerleyen zamanlarda tamamlanınca asacağım foruma inşaallah..

Rabbim ilmimizi artırsın...Selametle kalın..

Şüphesiz Kur'an doğruya götürür...

<< Önceki Sayfa 72 Sonraki >>
  Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazıcı Sürümü Yazıcı Sürümü

Forum Atla
Sizin yetkiniz yok foruma yeni mesaj ekleme
Sizin yetkiniz yok forumdaki mesajlara cevap verme
Sizin yetkiniz yok forumda konu silme
Sizin yetkiniz yok forumda konu düzenleme
Sizin yetkiniz yok forumda anket açma
Sizin yetkiniz yok forumda ankete cevap yazma