HANiFDOSTLAR.NET

Kuran Müslümanı

(Şahıs odaklı din anlayışından Allah odaklı din anlayışına...)

Ana Sayfa Hanif Mumin  Iste Kuran Kurandaki Din  Kur'an Yolu  Meal Dinle Sohbet Odasi Hanifler E- Kitaplik Kütüb-i Sitte ?  ingilizce Site Kuran islami Aliaksoy Org  Hasanakcay Net Tebyin-ül Kur'an Önerdiğimiz Siteler Bize Ulasin

- Konulara Göre Fihrist

- Saçma Hadisler

- Hadislerin-Sünnetin İncelemesi

- Haniflikle İlgili Sorular Cevaplar

- Misakın Elçisi Kim?

- Kuranda Namaz/Salat

- Onaylayan Nebi

- Kuranda Namaz/Salat

- Enbiya 104

- Kuranda Yeminler

- Adem Hakkında Sorular

- Ganimetleri Resulün Eline Nasıl Vereceğiz?

- Allahın ındinde YIL ve DOLUNAYLAR

- Abese ve Tevella

- Hadisçilerce Tahrif Edilen Ayetler

- Mübarek Yer, Mübarek Vakit

- Arkadaş Peygamber

- Kuranın İndirilişinden Günümüze Gelişi

- Bir Türban Sorusu

- Kuran ve Bize Öğretilenlerin Farkı

- Namazın Kılınışı

- Hadislere Göre Namaz

- Kuranda Salat Namaz mıdır?

- Kuran Yetmez Diyen Uydurukçular

- Bizler Hanif Dostlarız

- Sahih Hadis mi İstersiniz?

- Hakkı Yılmaz'ın Tebyin Çalışması

- Kur'anı Anlamada Metodoloji

- Tarikatçıların Çarpıttığı Birkaç Ayet

- Nasıl Kur'an Okuyalım?

- Kur'anı Kerim Nedir?

- Kur'anda Oruç

- Allah'sız Bir Din ve Allah'sız Bir Kur'an İnancı

- Kuransız Bir İslam Anlayışı ve Müşrikleşme

- Meal Çalışmasına Davet

- Allah Şahit Olarak Kafi Değil mi?

- Doğru Hadisleri Ne Yapacağız?

- Kur'andaki Muhammed ve Peygamberlerin Misyonu

- Mahrem, Avret, Ziynet

- Nur Suresi Çeviri-Yorum

- Cilbab

- Resule İtaat Ne Demektir?

- Hadis Kalburcuları ve Kalburları

- Kur'anı Kerim'in İndiriliş Gayesi

- Kur'anda Amellere Karşı Cahili Yaklaşım

- İslamdışı İnanışlara Kur'andan Örnekler

- Biri Şu Haram Üretim Tesislerini Kapatsın

- Tasavvufta İslam Var mı?

- İslamda Delil Sorunu

- Kurban Kesmek

- İlahi Hitabın Serüveni

- Ecel Nedir?

- Şirk, İşrak, Müşrik, Müşareke, Müşterik

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Peygamberlere Karşı Rabbani Yaklaşımlar

- Salat-ı Tefriciye yada Zikri Çarpıtmaya Bir Örnek

- Mucize Nedir?

- Ayrılıkların Nedenleri

- Sıfır Hata veya Kur'an

- Haniflik Nedir?

- Rabıta İle Şeyhlere Tapanlar

- Hadis Zindanının Mezhepçi Mahkumları

- İslam Dininin Öğrenilmesinde Kaynak Sorunu

- Fasık ve Münafıkların Genel Tanımlaması

- Hadisler, Hıristiyanlık ve Selman Rüştü

- Kur'anı kerim'in İndiriliş Gayesi

- Müstekbirlere Karşı Cahili Yaklaşım

- Halis-Hanif İslam

- Kur'anda Şefaat

- Fuhuş Tellalı Tefsirciler

- Hayızlıyken Neden Namaz Kılınmasın?

- Cebrail, Vahiy, Melek

- Dindarlıkta Müşrikleşme Temayülü

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Yaratılış, Adem, Havva

- Kur'an Yerel mi, Evrensel mi?

- Reform Dinde mi, Dindarlıkta mı?

- Ne Mutlu Tağutu Olmayanlara

- Peygambere Saygı(?)

- Hadislere Kanıt Diye Gösterilen Ayetler

- Allah Nazara Karışmadı mı?

- Kur'anı Kerimle Amel Etmek Mümkün mü?

- Kur'anda İnkar Edenlerin Vasıfları

- Müminlerin Vasıfları

- Allah'ın Vasıfları

- Kur'anın Vasıfları

- Dine Karşı Cahili Yaklaşımlar

- Kur'an Merkezli Din

- İrin Küpü Patladı; Mevlana

- Hurafe ve Bidatlar

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Hz. İsa'nın Ölümü

- Allah'ın Mesajının Adı: Kelamullah

- Allah'ın Resule Uyarıları

- Kur'ana Göre Tenkit ve Eleştiri Nasıl Olmalı?

- Kur'anda Sevgi

- Sofuların Devlet Desteğiyle Desteklenmesi

- Hans Von Aiberg Aldatmacası

- Kabir Azabı Safsatası

- Kur'an Kıssalarının Önemi; Masal Değiller

- Kur'anda Toplumsal Sünnetler

- Tefsirde İsrailiyyat

- Kardeş Evliliği Olmadan Çoğalma

- Hans Von Aiberg Tutuklandı

- Kur'anda Tevbe Kavramı

- Yaşar Nuri Öztürk'ün Yorumuyla Namaz

- Karadelikler; Bir Büyük Yemin

- Mezhepçilerin Ümmi Açmazı

- Kabe Nedir? Mekkede midir, Kudüste mi?

- Kur'anda Ruh Kavramı

- Kur'anda Nefs Kavramı

- Amin Kavramı ve Putperestlik

- Diyanet İşleri Başkanlığının Sitemize Cevabına Cevaplar

- Resul ve Nebi -1

- Resul ve Nebi -2

- Sapık Bir Fırka: Hansçılar

- Cihad mı, Çapulculuk mu?

- Kur'an Deyip Namazı Yok Sayanlar

- Cennete Sadece Müslümanlar mı Girecek?

- Kur'anda El Kesme Cezası var mı?

- Nazar veya Göz Değmesi Var mı?

- Şehadet Getir, Münafık(?) Ol

- Kur'anda Eleştiri Metodu

- Hacc Mekkede mi, Bekkede mi?

- İslami Tebliğde Kur'an Metodu

- Saptırılan Kavram: Mekruh

- Kur'anda Cuma Namazı var mı?

- Of Be Kader, Allah mı Suçlu Yoksa Biz mi?

- Kader Açısından Cebir ve İhtiyar

- Baban Peygamber Olsa Ne Yazar

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Vahdet-i Vücud, Şirkin Alası

- Tasavvufi Bilginin Kaynağı Vahiy mi?

- İslam'da Resullük Son Bulmuştur

- Teveffi Kelimesi ve Arap Dili

- Tasavvuf Üzerine Düşünceler

- Nefis Mertebelerinin İç Yüzü

- Allah Rızası Anonim Şirketi; Tarikatlar

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -1

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -2

- Nakşi Şeyhi Allah'ın Avukatı mı?

- Kur'anda "ve+la" Öbeği

- Putlar ve Tapanlar

- Son Peygamberimizin Okuma Yazması

- Mesih ve çarpıtılan Bir Ayet

- Hac İzlenimleri

- "Üzerinde 19 var" da Son Nokta

- Secde Emri

- Kur'andaki Hac

- Aracıların Gaybı Bildiği İnancı

- Tarikatçı - Müşrik Karşılaştırması

- Gazali'nin Kadına Bakışı

- Kur'anda Kadına Verilen Önem

- Başörtüsü Allah'ın Emri Değil

- Başörtüsü Takmak Kur'anda Var mı?

- Kur'anda Kadın Dövmek Var mı?

- Cariye, Köle; Utanmaz Mealciler

- Kadına Yönelik Şiddet

- Sünnet Edilen Kızın Öyküsü

- Erkekçe ve Kadınca Meal Konusu, Nebe 33. Ayet

- Harem - Selamlık Kimin Emri?

- Zina, Evlilik ve Örtünme Adabı

- Cariyeleri Aç, Hür Kadınları Kapat (!)

- Çok Eşliliği Yasaklayan Ayetler

- Kur'ana Göre Evlilik Hukuku

- 2 Kadın = 1 Erkek, Uydurma mı?

- Danimarkalı mı Sapık, Buhari mi?

- Ebu Hanife, Cariyenin Avreti

- Nisa 25, Hür Kadın ve Fahişe İfadesi

- Maymunların Hadisi ve Recm Vahşeti

- Hz. Muhammed'in Tebliği

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Angarya Haline Getirilen İbadet

- Buhari'nin Hadislerini Buhari Yazmamıştır

- Hadis ve Sünnet Gerçeği

- Uydurma Hadisler, İslamın Kara Boyası

- Hadisler Dinin kaynağı Olamaz

- Uydurmaların Sınırı Yok; Şeytan Geyiği

- Beşeri Hükümler Neden Kutsal Oluyor?

- Hadis - Kur'an Çelişkisi

- Kur'anda/Dinde Olanlar ve Olmayanlar

- Cehennem'den Çıkış Yok

- Kur'anda Tağut

- Ebu Hureyre Gerçekte Kimdir?

- Hadis - Mantık Çelişkileri

- Kurban ve Kurban Bayramı Nereden Geliyor?

- Hadislere Göre Kur'an Eksiktir

- Bildiri: İslam Anlayışında Reform

- Arapça mı, Arap Saçı mı?

- Koca mı Üstün, Allah mı?

- Esbab-ı Nüzül Komedi Hadisleri

- İşte Geleneğin Dini

- Ulul Emir İle Kim Kastediliyor?

- Kul Hakkı

- Yezidi Bir Gelenek: Aşure Tatlısı

- Hz. İbrahim'den Asrımıza Dersler

- Taklitçiliğin Boyutları

- Seb-ul Mesani Nedir?

- Kelle Sayılarak Gerçek Bulmak

- Kıyamet - Mahşer Günü ve Sonrası

- Kur'anda Namaz Vakitleri

- Kur'anda Cuma Konusu

- Salih Olmak Yetmez

- Hudeybiye Anlaşması Uydurma mı?

- Kitap Yüklü Eşekler

- Kur'andaki Hac

- Hz. Nuh'un Oğlu Kimdi? İftira mı?

- Ruhun Ağırlığına Başka Bakış

- Hz. İbrahim Yalancı Değildi

- İncil'de Kadına Bakış

- Şirkin Büyüğü Küçüğü Olur mu?

- Kur'andaki Abdest ve Hijyen

- Din de Bir Araçtır

- Kur'an Okumanın Zararları

- Kur'anda Dua Ayetleri

- Kur'anda Tarih Kavramı ve Bilinci

- Şekilsel Secde Kur'anda Yok mu?

- Salat ve salatı İkame

- Kur'andaki Emr Kavramı Üzerine

- Dindar İnsanlar Şirk Koşar

- Alak Suresinin İlk Beş Ayeti

- Men Arefe'nin Çözümü

- Kur'andaki Av Yasağı

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Din Büyüklerini Tanrılaştırma

- Allah'a ve Muhammed'e Değil

- Kur'andaki Örnek Tevekkül

- Şekilsel Rüku Kur'anda Yok mu?

- Hz. İbrahim Kuşları Kesti mi?

- Ehli Sünnet Dininin Anayasası

- İnsan Allah'ın Halifesi mi?

- Kur'an Üzerinde Düşünmek

- Şirkin Kuyusuna Düşenlere Uyarılar

- Kur'an Ölülere Okunmak İçin mi İndirildi?

- Ayda Okunan Kur'an Masalı

- Hz. İbrahim, Safa ve Merve Masal mı?

- "Haç"er-ul Esved (!)

- Mevlana Sahte Bir Peygamber Değil mi?

- Tasavvufun Tanrısı İki Zıttır

- Kur'andaki Tasavvuf: Teveccüh

- Önce Batıl ve Hurafe İle Savaşalım

- Resuller Haram Kılamaz mı?

- Elçi Muhammed ile İnsan Muhammed'in Farkı

- Tarikatlarda Aracılar Rezaleti

- Nur Suresi 31. Ayet Nasıl Çarpıtılıyor?

- Sırat Kıldan İnce, Kılıçtan Keskin mi?

- Kur'anda Zalimler

- Bütün Mehdileri Çöpe Atıyoruz

- Kur'ana Göre Ramazan Ayı ve Haram Aylar

- Tasavvufçuların İlahı; Varlık ve Yokluk

- Tasavvufçuların Küçük Putları

- Sünnet Etmek yaratılışı Değiştirmedir

- Son Peygamberimizin Mektupları

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Mescid-i Aksa Nerede?

- Büyük Kandırmaca: Hadis

- Kur'an Neden Arapça Olarak İndirilmiştir?

- Kimin dini? Kimin Kitabı? Kimin Meali?

- Evliya Kelimesinin geçtiği Ayetler

- Şimdiye Kadar Yaşanan İslam

- Ayın Yarılması Diye Bir Mucize Yoktur

- Kabe Dikili Taş Değil mi?

Up | Down | Top | Bottom

Şu da emredildi: Yüzünü dine bir Hanif olarak çevir. Sakın müşriklerden olma.

Yunus Suresi 105

Ben bir Hanif olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Müşriklerden değilim ben.

Enam Suresi 79

İbrahim ne bir Yahudi idi, ne de bir Hıristiyan. O sadece hanif bir müslümandı. O müşriklerden değildi.

Ali İmran Suresi 67

Şu da kuşkusuz ki, İbrahim başlıbaşına bir ümmetti; bir Hanif olarak Allah'ın önünde eğiliyordu. Müşriklerden değildi.

Nahl Suresi 123

De ki Allah doğrusunu söylemiştir / vaadinde sadıktır.Haydi artık Hanif olarak İbrahim'in Milleti'ne uyun! Müşriklerden değildi o.

Ali İmran Suresi 95

Allah'a ortak koşmadan, Hanifler olarak... Allah'a ortak koşan kişi, gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışıyor veya rüzgar onu uzak bir yere fırlatıp atıyor gibidir.

Hacc Suresi 31

Up | Down | Top | Bottom

HABERLER

Hanif Islam

Genel Tartışma
 Hanif Dostlar Ana Sayfa -> Genel Tartışma
Konu Konu: faiz Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazanlarda
Gönderi << Önceki Konu | Sonraki Konu >>
Guests
Guest Group
Guest Group

Katılma Tarihi: 01 ekim 2003
Gönderilenler: -259
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı Guests

Bu durum üzerine verdiğiniz fetvayı sakıncalı buluyorum.Allah'ın hak sözü geldiği zaman mazaret kabul edilmez ve biz buna sahibiz.

Sayın Mircan.Demek ki,Hz.Lut"un imanı sizin kadar güçlü değildi.Ayrica size bir ayet daha verdim,onu da dikkate almamışsınız."Yeryüzü düzeltildikten sonra onda bozgunculuk yapmayın".Bu ayet ne demek istiyor,hiç düşündüm mü?"Biz buna sahibiz" diyorsunuz,neye sahibiz.Bankaları kapatmaya veya bize faizle para veren dış ülkelere faiz ödeme"me gücüne mi sahibiz.

Yoksa faizsiz bankalara sahibiz mi demek istiyorsunuz.Lütfen,çok kızarım.Sözünü ettiğin bankalar,para verirkende,para alırkende,pozisyonlarını hakim ve rakıp bankalara göre ayarlıyorlar.Para verdikleri müşterilerden aldıkları,sözüm ona kar payı,ki bana göre faizdir,rakıp bankaların aldığından daha yüksektir.Ayrica zarara ortak olmaları söz konusu bile değildir.Size parayı verirken karlarını baştan belirleyerek veriyorlar.Ben,o bankalarla 15 yıldır çalışıyorum.O"nlarda,ne din vardır,ne de iman.Çalışanları da,sadece patronun çıkarlarını düşünen,yani kendilerini patronlarının kulluğuna adamış,sözüm ona müslümanlardır.

Bir cahiliye dönemi sapık arabını düşünün.Kızlarını gömüyor,fuhuş yapıyor,faiz alıp veriyor.Sonra Resulullah ayetleri okumaya başlıyor.Şimdi bu insan diyebilir mi ki ben doğduğumda herşey böyleydi şimdide bir çoğu aynı yolda bu nedenle ben sisteme uymak zorundayım.Elbette hayır Allah zaten insana koyun olmayı emretmez.Aksine akletmeyi,mücadeleyi,kendisinin ipine tutunmayı emreder.Bizimde elimizde Kur'an olduğuna göre 1.dereceden sorumluluğumuz bulunmaktadır.

Elma ile armut"u birbirine karıştıriyorsun.İnsan öldürmek,fuhuş yapmak Kur"an"a göre evrensel suçtur ve dünyevi cezası da vardır.Dünyevi cezası olan bu ve bunlara benzer Kur"an"ı suçları işlemenin mazereti olamaz,ancak,faiz,kumar ve içki gibi dünyevi cezası olmayan yasaklar konusunda,mazeret söz konusudur.Örneğin:Diğer bakkal veya marketlerin içki sattığı bir belde de,müslüman bir bakkalda içki satabilir.Bir müslüman da Spor toto,milli piyango veya benzeri şans oyunları oynayabilir.Merkez bankasının aldığı faiz oranı kadar bir faiz alabilir.

Yapmış olduğunuz doğru tespitiniz üzerine yapılması gereken mevcut sistemi revize etmek.Alternatif bir yolu daha var tüm bankaları kapatıp,300 sene geriye gitmek.Hali hazırdaki bankacılık sisteminin bizler için gerekli,faydalı ve olmazsa olmaz niteliğinde olduğunu düşünüyorum.Sorunumuz bir kısım uygulamaların ilahi hükümlere uymaması.Bu durumda yapmamız gereken bir kaç domates çürüdü diye kasanın tamamını atmak değil,sadece çürüyen domatesleri kasadan çıkarıp kokuşmuşluğun önüne geçmek.

Hiç kusura bakma.Ama ne söylediğini hiç düşünmüyor,düşünemiyorsun.Faiz"siz banka yoktur.Olmayacaktır"da.Boşuna kendini aldatma.Soru:Acil hastası veya cenazesi olan bir müslüman,fakir ve yoksul olduğunu,mahalle muhtarından,kaymakamdan,mahalle imamından aldığı belgelerle kanıtlasa,senin sözünü ettiğin faizsiz bankalara gidince,oradan faizsiz odünç para alabilecek mi? Bankaya hiç bir teminat,hiç bir kefil vermeden.Alamayacak,alırsa,o banka olmaz,hayır kurumu veya vakıf olur.Kızılay gibi,FAK FUK FON,gibi.Bankalar ticari kuruluşlardır ve gördüğü fonksiyon karşılığında para veya faiz almak zorundadır ve aldığı para veya faiz da helaldir.Bankaya da helaldir,bankadan para alana da helaldir.

Ayrica:Bilinmelidir ki,faize dayalı her ekonomik düzen,mutlaka sömürü düzeni değildir.Kur"an faizi değil,sömürüyü yasaklamaktadır.

Yapılması gereken tek şey,enflasyonu  yıllık %  4 e,faizi de,yıllık %5 veya 6 ya indirmektir ve bunun için,başta hükümetler olmak üzere,gerekiyorsa millet"çe fedekarlık etmektir.

Formul yine söylediğim ve muhtemelen ileride yine sıklıkla söyleyeceğim gibi "Faizsiz bankacılık" yapan kurumların desteklenmesi.Bu kurumlara ilgi arttıkça zaten devletimiz gerekli düzenlemeleri kendiliğinden yapıyor*.Bu kurumlar artık diğer bankalar gibi çok iyi denetleniyor.Ayrıca diğer bankalara verilen 50.000 ytl'ye kadar devlet garantisi,katılım bankaları içinde geçerli.Yani şimdiki katılım bankalarının diğer bankalardan hiçbir farkı yok.Bütün yasal yükümlülükler ve yapılan denetlemeler onlar içinde aynı.

Sevgili Naci,bu ülkede kaç tane banka battı????? ve kaç tane finans kurumu/katılım bankası.Esasında İhlas Finansa el konulmuş değil kendileri tasfiye sürecine girdiler ve kendi kendilerini TMSF' ye teslim ettiler.Devlet garantisi kapsamında olmamasına rağmen mudilerin paraları ödenmekte.Buda hazineden değil yine finans kurumunun kendi kaynaklarından sağlanmakta.Yani İhlas Finans TMSF devredildiğinde içi boşaltılmış değildi.Yanlış uygulamalarla zarar etmeye başlamıştı ve toparlanamayacaklarını anlayıp buna kendi kendileri dur dediler.

Bu bankaların batmamasının sebebi,müdilerine düşük kar,müşterilerine yüksek kar veya faizlerle para vermelerinden,müteşebbüslere kredi verirken hiç bir risk almamalarından,yani hiç bir yaraya merhem olmamalarından kaynaklanmaktadır.

Ve bu bankalar,faizsiz banka diyerek,hem insanları aldatmakta,hem de Allah"ın dinini iğrenç bir şekilde istismar etmektedirler.

Selam ile.

Yukarı dön Göster Guests's Profil Diğer Mesajlarını Ara: Guests

Mircan
Uzman Uye
Uzman Uye
Simge

Katılma Tarihi: 25 agustos 2005
Yer: Turkiye
Gönderilenler: 1277
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı Mircan

naci celik Yazdı:

Sayın Mircan.Demek ki,Hz.Lut"un imanı sizin kadar güçlü değildi.Ayrica size bir ayet daha verdim,onu da dikkate almamışsınız."Yeryüzü düzeltildikten sonra onda bozgunculuk yapmayın".Bu ayet ne demek istiyor,hiç düşündüm mü?"Biz buna sahibiz" diyorsunuz,neye sahibiz.Bankaları kapatmaya veya bize faizle para veren dış ülkelere faiz ödeme"me gücüne mi sahibiz.

Yoksa faizsiz bankalara sahibiz mi demek istiyorsunuz.Lütfen,çok kızarım.Sözünü ettiğin bankalar,para verirkende,para alırkende,pozisyonlarını hakim ve rakıp bankalara göre ayarlıyorlar.Para verdikleri müşterilerden aldıkları,sözüm ona kar payı,ki bana göre faizdir,rakıp bankaların aldığından daha yüksektir.Ayrica zarara ortak olmaları söz konusu bile değildir.Size parayı verirken karlarını baştan belirleyerek veriyorlar.Ben,o bankalarla 15 yıldır çalışıyorum.O"nlarda,ne din vardır,ne de iman.Çalışanları da,sadece patronun çıkarlarını düşünen,yani kendilerini patronlarının kulluğuna adamış,sözüm ona müslümanlardır.

Hayır Naci,bir peygamberle kendi imanımı kıyaslamaktan Rab'bime sığınırım.Ukala olmadığımı tersine her fırsatta cehaletimi ifade ettiğimi eski katılımcı dostlar çok iyi bilirler.Ben Hz.Lut'la ilgili ayeti çarpıttınızı düşünüyorum ve islamiyette kötünün iyisi diye bir kavramın olmadığını.Bir peygamber bile olsa sapık bir kavme kızlarını sunamaz.Böyle bir hakkı bulunmamaktadır.Eğer var ise ben bu dinede,bu peygamberede iman etmem.Ama dediğiniz doğru değil.Benim okuduğum Kur'anda bu yazmıyor.Sadece benim okuduğum Kur'anı okuyan biri ayetleri hevasına göre tevil ediyor.

"Biz buna sahibiz" derken kasdım sadece Kur'anı Kerim'dir.Kur'ana sahip bir topluluğunun mazaretinin olmayacağını söylemeye çalışıyorum.

Dikkat ettiyseniz "bankacılık tefecilik değildir" konulu bir yazıya başlamıştım.Eğer bankacılığın tümden sömürü sistemi olduğunu düşünsem bunu yapmaz.Bankaları yaptığı herşeyiyle eleştiri ve kaldırılmaları gerektiğini söylerdim.Ama yine söylüyorum bence bankacılık sistemi bizim olmazsa olmazımız,gerekliliğini ise sonuna kadar tartışırım.Problem sistemin İslama uygun olmayan uygulamaları ve bize düşen bunu düzeltmeye çalışmamız. Kangren parmak ve kasadaki çürük domates örneklerini bunun için verdim.Ayetleri sisteme entegre edeceğiz çözüm bana göre bu.

Katılım Bankaları ile 15 yıldır çalıştığınızı yazmışsınız.Madem dediğiniz gibi zalimler neden hala çalışıyorsunuz bu düzenbaz ve din tacirleriyle??? Mecburiyetiniz nedir Sayın Naci? Kaldıki Katılım Bankalarının nakit vermediklerini ısrarla söyledim ve yukarıdaki cümleleriniz iftiradan ibaret.Bir katlım bankasından nakit almışsanız ya sahte bir alışveriş yapmışsınızdır yada oradaki memurun ciddi görevini suistimal vakası vardır.Yoksa genel anlamda uygulamalarında nakit sadece malın alındığı satıcı firma yada kişiye ödenir.Kredi kullanana nakit verilmesi söz konusu değildir.

naci celik Yazdı:
Elma ile armut"u birbirine karıştıriyorsun.İnsan öldürmek,fuhuş yapmak Kur"an"a göre evrensel suçtur ve dünyevi cezası da vardır.Dünyevi cezası olan bu ve bunlara benzer Kur"an"ı suçları işlemenin mazereti olamaz,ancak,faiz,kumar ve içki gibi dünyevi cezası olmayan yasaklar konusunda,mazeret söz konusudur.Örneğin:Diğer bakkal veya marketlerin içki sattığı bir belde de,müslüman bir bakkalda içki satabilir.Bir müslüman da Spor toto,milli piyango veya benzeri şans oyunları oynayabilir.Merkez bankasının aldığı faiz oranı kadar bir faiz alabilir.

Deliliniz nedir sayın Naci? Lütfen ayet yazınız!

naci celik Yazdı:
Hiç kusura bakma.Ama ne söylediğini hiç düşünmüyor,düşünemiyorsun.Faiz"siz banka yoktur.Olmayacaktır"da.Boşuna kendini aldatma.Soru:Acil hastası veya cenazesi olan bir müslüman,fakir ve yoksul olduğunu,mahalle muhtarından,kaymakamdan,mahalle imamından aldığı belgelerle kanıtlasa,senin sözünü ettiğin faizsiz bankalara gidince,oradan faizsiz odünç para alabilecek mi? Bankaya hiç bir teminat,hiç bir kefil vermeden.Alamayacak,alırsa,o banka olmaz,hayır kurumu veya vakıf olur.Kızılay gibi,FAK FUK FON,gibi.Bankalar ticari kuruluşlardır ve gördüğü fonksiyon karşılığında para veya faiz almak zorundadır ve aldığı para veya faiz da helaldir.Bankaya da helaldir,bankadan para alana da helaldir.

Ayrica:Bilinmelidir ki,faize dayalı her ekonomik düzen,mutlaka sömürü düzeni değildir.Kur"an faizi değil,sömürüyü yasaklamaktadır.

Yapılması gereken tek şey,enflasyonu yıllık % 4 e,faizi de,yıllık %5 veya 6 ya indirmektir ve bunun için,başta hükümetler olmak üzere,gerekiyorsa millet"çe fedekarlık etmektir.

Benim sözünü ettiğim faizsiz bankalar elbette hayır kurumları değildir.Bu başlık altında bunu defalarca tekrarladım.Ya yazdıklarımı okumadan eleştirde bulunuyorsunuz yada bana karşı kasdınız var.Cenazesi olan,yada yoksul olan bir kişiye katılım bankası borç vermeyebilir.Buna mecbur değildir.Çünkü bu bankalar Allah rızası için çalışan kurumlar değildir.Lütfen bu bankalar ile hayır kurumlarını karıştırmayınız.Bu bankalar sadece faiz hassasiyeti olan kişilere yönelik hizmet verir.Yani müşterileri bu kişilerden oluşur.Onun dışında basbayağı bir ticari kuruluştur.Böyle olmasında sizce ne gibi bir sakınca var yasakmı günah mı?

"Yapılması gereken tek şey,enflasyonu yıllık % 4 e,faizi de,yıllık %5 veya 6 ya indirmektir ve bunun için,başta hükümetler olmak üzere,gerekiyorsa millet"çe fedekarlık etmektir" bu cümleniz sadece kişisel yorumunuzdur.Bizim içinse önemli olan kişisel yorumlar değil,Allah'ın koyduğu hükümlerdir.Kaldı ki bu yorumu Kur'anın hangi ayetinden çıkardınız bilmek isterim.Bir kur'an sevdalısı olarak (sizden bahsediyorum) ayet istiyorum Sayın Naci Çelik.

naci celik Yazdı:
Bu bankaların batmamasının sebebi,müdilerine düşük kar,müşterilerine yüksek kar veya faizlerle para vermelerinden,müteşebbüslere kredi verirken hiç bir risk almamalarından,yani hiç bir yaraya merhem olmamalarından kaynaklanmaktadır.

Ve bu bankalar,faizsiz banka diyerek,hem insanları aldatmakta,hem de Allah"ın dinini iğrenç bir şekilde istismar etmektedirler.

Selam ile.

Aslında bu bankaların batmamalarının sebebi basiretli tüccar olmalarından bir başka deyişle sağlam ticaret yapmalarındandır.Batık kişilerin kredi taleplerini reddettiklerinden, batması muhtemel ihtiyaç kredisi vermemelerinden,verdikleri krediler mal karşılığı olduğundan ve bu malalrıda ipotek ettirdiklerinden batmazlar.Olması gereken ticarette budur.İyi tüccar olmak neden kötüdür sayın naci?

Sizede selamlar...

Yukarı dön Göster Mircan's Profil Diğer Mesajlarını Ara: Mircan

Guests
Guest Group
Guest Group

Aslında bu bankaların batmamalarının sebebi basiretli tüccar olmalarından bir başka deyişle sağlam ticaret yapmalarındandır.Batık kişilerin kredi taleplerini reddettiklerinden, batması muhtemel ihtiyaç kredisi vermemelerinden,verdikleri krediler mal karşılığı olduğundan ve bu malalrıda ipotek ettirdiklerinden batmazlar.Olması gereken ticarette budur.İyi tüccar olmak neden kötüdür sayın naci?

Sizede selamlar...

Sevgili Mircan.Ben bu bankaların nasıl çalıştığını çok iyi biliyorum.Ha aldığınız malın parasını ödemiş,ha size para ödemiş.Diğer bankalar,parayı sizin elinize veriyor.Bu bankalar,sizin borcunuza veriyor.Allah aşkına sonuç itibariyle yapılan şey aynı değil mi?

Diğer bankalar,size kredi verirken,belli bir faiz üzerinden veriyor,bu bankalar,aldığınız malın üzerine belli bir kar koyarak,size vadeli satıyor.Aldığınız o maldan zarar etseniz,banka sizin zararınıza hiç karışmıyor.Şimdi bu bankanın yaptığı ile,diğer bankaların yaptığı arasında,sonuç itibariyle,ne fark var.

Benim bu bankalara itirazım yok.Bu bankalar,müslümanların nefret ettiği bir kavramı,(faiz) kullanarak,hokus pokus yapıyor.Ben buna karşıyım.

Yaptıkları iş sonuç itibariyle bankacılıktır.Dolayesiyle diğer bankalar gibi,para satmaktır.Alış veriş falan,asla değil.

Eğer buna da itiraz edeceksen,ediyorsan,benim ilmim buraya kadar.Pes ediyorum.

Selam ile.

Mircan
Uzman Uye
Uzman Uye
Simge

Selam Naci,

Yorumlarınızla ilgili Kur'andan referans ayetler istemiştim hala beklemekteyim.Sorularıma tüm forum halkı önünde cevap vermenizi bekliyorum.Aksi takdirde söyledikleriniz sadece ilimsizce yapılan zanndan ibaret kalacaktır.

Sevgili Naci,

Sizin mantığınızla hareket edip, Hristiyanlık ile Müslümanlık,Tevrat ile Kur'an arasında ciddi benzerlikleri sayabilir ve yüzlerce madde sıralayabilirim.Ama ne kadar benzerlik sayarsam sayayım bu iki din ve iki kitap asla aynı olmayacaktır.Bu nedenle Katılım Bankaları ile diğer Bankalar arasındaki benzerlikler değil,farklılıklar önemli olmalıdır.Elbette aynı sektörde faaliyet gösteren, aynı yasalara tabi olan,aynı enstürmanları kullanan bu kurumların arasında benzerlikler olacaktır.Yinede bu benzerlikler bankaları aynı kılmaz.Allah'ın dediği şekilde ölçü koymak ve bunu uygulamak asla kılıf değildir.Lütfen eleştirilerimizi Kur'ani yapalım ve bunu yaparkende Kur'anın Furkan özelliğini/sıfatını asla unutmayalım.

Ha eğer oturup felsefe yapacaksak,bunu baştan belirleyelim Mircan bu konuda felsefenin kralını yapsın:) Ama bu siteyi okuyup kendine yol çizenler var,bir elimiz yağda bir elimiz balda olup,rahat koltuklarımızda birilerinin refahına engel olmayalım.Yardım edemiyorsak bırakalımda Allah'ın koyduğu sınırlar çerçevesinde herkes mal-mülk sahibi olabilsin.

Yukarıdaki benzer soru ve yorumlara bu başlık altında defalarca cevap verdiğimden mükerrer yazılar yazıp okuyucuyu sıkmak istemiyorum.Bu nedenle lütfen beni hoşgörünüz.

Son olarak eski bir boksörün havlu atmasından dolayı yaşadığım mutluluğu belirtmek istiyorum:)

Sevgilerimle

Guests
Guest Group
Guest Group

Sevgili Mircan.

Ben bu sayfalarda yer alan tartışmalara hiç bakmadan konuya katılmıştım.Tartışmaların ilk 7-8,sayfasını okudum.Ayrica:Belirtmek isterim ki,ben riba konusunu,Kur"an"dan özel olarak incelemiş değilim.

Yazılanları biraz okuyunca jetonum düştü.Bu katılım bankalarının yaptığı işin ne olduğunu çözdüm.Bu katılım bankalarının yaptığı iş,tam bir hulle"dir.Hullenin ne olduğunu anlatmayacağım.Herhalde herkes biliyordur.

Şimdi beni iyi dinle.Sevgili Mircan.Çünkü kızmaya başladım.Sana alış verişin ne olduğunu anlatacağım.Aslında,alış verişin ne olduğunu sen de bilirsin ya.Biz bir mal veya bir malzeme veya bir araç alacağımız zaman,onlarca firma ile görüşüyoruz.Onlarca kişiye danışıyoruz.Ondan sonra malı almaya karar veriyoruz.Bu kararı verinceye kadar bir hayli emek harcıyor,sitreslere giriyoruz.Bırakınız,bir ev,bir araba almayı,bir buzdolabı,bir televizyon veya bir eletrik süpürgesi alacağımız zaman bile,bir sürü araştıma ve çalışma yapıyoruz.Hele bayanlar,basit bir mal veya eşya alacağınız zaman bile kılı kırk yarıyorsunuz.Böylece,alış veriş yaparken bir sürü insanla karşılaşıyor,bir çok tecrube ediniyor ve bir çok yeni şeyler öğreniyoruz.

Kur"an"ın sözünü ettiği alış veriş,işte budur.Sadece paranla değil,gözünle,yüreğinle,ayağınla,elinle ve beyninle de katıldığın emek verdiğin,yanı alın teri döktüğün bir iştir.

Sizin sözünü ettiğiniz,katılım bankaları,alınan malı hiç görmüyor bile,sadece faturayı görüyor ve o faturaya göre,faturayı kesen firmaya parayı aktariyor,o kadar.

Değil siz,imam azam mezardan kalkıp gelse,katılım bankaları ile,diğer bankaların ayni işi yaptığını,eğer katılım bankalarının yaptığı iş,alış veriş ise,diğer bankaların yaptığı iş da alış verişdir derim.Ya da diğer bankaların yaptığı iş,para satmak,dolayesiyle fizcilik ise,katılım bankalarının da yaptığı,para satmaktır,faizciliktir,derim.Üstelik,hem vallahi,hem billahi diyerek de yemin ederim.

Selam ile.

Mircan
Uzman Uye
Uzman Uye
Simge

Selam Naci,

Sen zina için de hem vallahi hem billahi diyerek helaldir diyorsun.Bu nedenle Allah'ın ismini kullanarak ettiğin yeminleri çok dikkate almıyorum.

Alışverişin tanımını ise bu kadar abartmana gerek yok.Alış-veriş adı üzerinde mal karşılığı bir değerin ödenmesidir.Katılım Bankası,bazı durumlarda malı elbette yerinde görüyor,olması gerekende uygulama bu.Esasında personele verilen talimatta bu yönde.Yalnız alınacak mal bir ev yada araba ise buna gerek yok.Ev için zaten bağımsız expertiz firması expertiz raporu hazırlayıp bankaya sunuyor.Araç içinse ruhsat yeteri kadar açıklayacı oluyor.Diğer yandan mal bedelinin satıcıya ödenmesi sistemin suistimalini büyük ölçüde önlüyor.Tabi siz (satıcı ve alıcı) aranızda anlaşıp katılım bankasını kandırıyorsanız (ki bunu bi kere yaparsınız)katılım bankasının bunda suçu yok.Sizde bilirsiniz ki bankacılıkta dahil olmak üzere bir çok sektörde ticaret karşılıklı güvene dayalıdır.Her ne kadar arada sözleşmeler yapılsa dahi bu böyledir.Esasında yapılan sözleşmelerin tamamı banka lehinedir ve anlaşmazlık durumunda bankanın suçlu olduğu vaka hemen hemen yoktur.Mesela banka para yatırdığınızda bir kağıt verir,oysa baştan imzaladığınız sözleşmede uyuşmazlık halinde bankamız kayıtları geçerlidir denir.Teferrauata girmeden sevgili naci,sistemin içindeki alıcı ve satıcılar rollerine düşeni yapar ve dürüst davranırlarsa sistemde bir bozukluk yok.Bu anlamda katılım bankalarını ihtiyaç sahibi gerçek veya tüzel kişi ile,satacak mal sahibi kişiyi bir araya getiren,alıma aracılık eden ve sipariş üzerine çalışan bir kurum olarak düşünebilirsiniz.Bunun adı size göre fırsatçılık olsada bu gerçek değildir.Sizler her nasıl elinizdeki malı peşin ayrı fiyata vadeli ayrı fiyata satabiliyorsanız.Katılım Bankasıda satıcıdan malı peşin alıp,alıcıya vadeli olarak satabilir.Ve vadeli fiyatıda dilediği gibi belirleyebilir.Yapamaz diyorsanız tekrar dediğim gibi delilinizi getirin ve Mircan tevbe edip Rab'bine sığınsın.Getiremiyorsanız lütfen kişisel yorumlarınızı ilahi hüküm gibi sunmayın.

Sevgilerimle

Guests
Guest Group
Guest Group

Selam Naci,

Sen zina için de hem vallahi hem billahi diyerek helaldir diyorsun.Bu nedenle Allah'ın ismini kullanarak ettiğin yeminleri çok dikkate almıyorum.

Sayın Mircan.Boş konuşuyorsun.Ben zina veya fahşa"nın helal olduğunu söylemedim.Evlilik dışı her cinsel ilişkinin,haram yani zina olmadığını söyledim.Ayrica:Kişi,başkalarının görebileceği bir ortam veya bir mahalde,nikahlı eşiyle de cinsel ilişkiye girse,zina olur dedim.

Alışverişin tanımını ise bu kadar abartmana gerek yok.Alış-veriş adı üzerinde mal karşılığı bir değerin ödenmesidir.Katılım Bankası,bazı durumlarda malı elbette yerinde görüyor,olması gerekende uygulama bu.Esasında personele verilen talimatta bu yönde.Yalnız alınacak mal bir ev yada araba ise buna gerek yok.Ev için zaten bağımsız expertiz firması expertiz raporu hazırlayıp bankaya sunuyor.Araç içinse ruhsat yeteri kadar açıklayacı oluyor.Diğer yandan mal bedelinin satıcıya ödenmesi sistemin suistimalini büyük ölçüde önlüyor.Tabi siz (satıcı ve alıcı) aranızda anlaşıp katılım bankasını kandırıyorsanız (ki bunu bi kere yaparsınız)katılım bankasının bunda suçu yok.Sizde bilirsiniz ki bankacılıkta dahil olmak üzere bir çok sektörde ticaret karşılıklı güvene dayalıdır.Her ne kadar arada sözleşmeler yapılsa dahi bu böyledir.Esasında yapılan sözleşmelerin tamamı banka lehinedir ve anlaşmazlık durumunda bankanın suçlu olduğu vaka hemen hemen yoktur.Mesela banka para yatırdığınızda bir kağıt verir,oysa baştan imzaladığınız sözleşmede uyuşmazlık halinde bankamız kayıtları geçerlidir denir.Teferrauata girmeden sevgili naci,sistemin içindeki alıcı ve satıcılar rollerine düşeni yapar ve dürüst davranırlarsa sistemde bir bozukluk yok.Bu anlamda katılım bankalarını ihtiyaç sahibi gerçek veya tüzel kişi ile,satacak mal sahibi kişiyi bir araya getiren,alıma aracılık eden ve sipariş üzerine çalışan bir kurum olarak düşünebilirsiniz.Bunun adı size göre fırsatçılık olsada bu gerçek değildir.Sizler her nasıl elinizdeki malı peşin ayrı fiyata vadeli ayrı fiyata satabiliyorsanız.Katılım Bankasıda satıcıdan malı peşin alıp,alıcıya vadeli olarak satabilir.Ve vadeli fiyatıda dilediği gibi belirleyebilir.Yapamaz diyorsanız tekrar dediğim gibi delilinizi getirin ve Mircan tevbe edip Rab'bine sığınsın.Getiremiyorsanız lütfen kişisel yorumlarınızı ilahi hüküm gibi sunmayın.

Sazı eline almış,kendin çalıp,kendin söylüyorsun.Ben katılım bankalarının yaptığı ticaretin,haram olduğunu söylemedim ki.Ben,katılım bankalarının da,diğer bankalarında,esasen aynı işi yaptığını söyledim.Para alıp,para satmaktadırlar.Bunların yaptığı iş,esas itibariyle haramdır.Ancak,içinde bulunduğumuz Türkiye ve dünya şartlarını dikkate aldığımızda,bir müslümanın bu bankalarla çalışması,yanı bu bankalardan faiz alması,bu bankalara faiz vermesi caiz"dir dedim ve demeye de devam ediyorum.

Selam ile. 

Mircan
Uzman Uye
Uzman Uye
Simge

naci celik Yazdı:
Sazı eline almış,kendin çalıp,kendin söylüyorsun.Ben katılım bankalarının yaptığı ticaretin,haram olduğunu söylemedim ki.Ben,katılım bankalarının da,diğer bankalarında,esasen aynı işi yaptığını söyledim.Para alıp,para satmaktadırlar.Bunların yaptığı iş,esas itibariyle haramdır.Ancak,içinde bulunduğumuz Türkiye ve dünya şartlarını dikkate aldığımızda,bir müslümanın bu bankalarla çalışması,yanı bu bankalardan faiz alması,bu bankalara faiz vermesi caiz"dir dedim ve demeye de devam ediyorum.

Selam ile. 

Selam,

Benim için önemli olan katılım bankalarının yapığı işe icazet vermen değil.Ben diyorum ki yaptıkları iş,asla diğer bankalarla aynı değil.Aynı sektörde faaliyet gösterdikleri için benzerlikler vardır ama işin esası tamamıyla farklıdır.

Zina ile evlilik yoluyla yapılan cinsel ilişkide benzerdir.İkiside dışarıdan bakıldığında (bu ifade hoş olmadı,ama başka kelime bulamadım) yapılan eylem hemen hemen aynıdır.Oysa dinimize göre, bunlardan biri helal biri haramdır. 

Bu nedenle ben hala benzerliklere takılmamak gerektiğine inanıyorum.Önemli olan bizim için farklar olmalıdır ve benim çabamda bu farklılıkları göstermeye çalışmaktan ibarettir. 

Selam ile

Guests
Guest Group
Guest Group

Selam,

Zina ile evlilik yoluyla yapılan cinsel ilişkide benzerdir.İkiside dışarıdan bakıldığında (bu ifade hoş olmadı,ama başka kelime bulamadım) yapılan eylem hemen hemen aynıdır.Oysa dinimize göre, bunlardan biri helal biri haramdır. 

Ha işte.Ben"de bunu vurgulamak için,size katılım bankalarının yaptığı bir hulle"dir demiştim.Çünkü hulle"de,dini bir kılf uydurulmuş,bir zina"dır.

Ben katılım bankalarını da,diğer bankaları da,dayanışmayı değil,faizi,yani sömürüyü esas aldıkları için,bozuk düzenin bozuk kurumları olarak görüyorum.Müslümanların başka seçeneği olmadığı için,bu kurumlardan yararlanmaya çalışmaları caiz"dir diyorum.

Selam ile.

iblissavar
Uzman Uye
Uzman Uye

Katılma Tarihi: 06 subat 2007
Gönderilenler: 363
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı iblissavar

Din kandırmaca değil dürüstlüktür

*OKURUM M. A., İslâmi bankaların kredi verme sistemine temas ederek diyor ki: �Ticari firmalar, kur farkı riskini azaltmak amacıyla şu uygulamayı kullanıyorlar: Müşteri, yurt dışından getirtmek istediği ürünlerin sözleşmesini ve faturasını bankaya sunar. Banka araştırmasını yapıp gerekli teminatları aldıktan sonra kredi açar. Müşterinin ibraz ettiği fatura bedeli, kendisine açılan kredi tutarından aşağı olmak kaydıyla o ürünü müşteri adına alıp günümüz ekonomik şartlarında bankalararası faiz oranlarına göre maksimum bir yıl vadeli müşteriye satar. Yani aslında bankanın bu ürüne ihtiyacı yoktur. Sırf müşterisine kredi vermek için böyle dolambaçlı bir uygulamaya girer. Dinimizde bu tarz alışverişlerin yeri var mıdır? Bunun normal bankaların yapmış oldugu kredi işleminden ne farkı vardır?�

*-DİN hile, dolambaçlı kandırmaca değil, dürüstlüktür, içi dışı bir olmaktır. Gerçeğine bakarsan bunun normal bankaların kredi sisteminden pek farkı yoktur. Amaç aynıdır. Bu uygulama, aslında bankaların faizli kredi sistemini sözde İslâmî bir kılıfa sokma girişimidir. Uygulamanın İslâmî olduğu düşüncesiyle vatandaşı rahat ettirmektir. Bu yöntem, Peygamber�den asırlar sonra gelişen fıkıhçı görüşüdür. Dinin temeli olan Kur�ân�da bu tür uygulamanın yeri yoktur. (Vatan-S.Ateş)

<< Önceki Sayfa 10 Sonraki >>
  Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazıcı Sürümü Yazıcı Sürümü

Forum Atla
Sizin yetkiniz yok foruma yeni mesaj ekleme
Sizin yetkiniz yok forumdaki mesajlara cevap verme
Sizin yetkiniz yok forumda konu silme
Sizin yetkiniz yok forumda konu düzenleme
Sizin yetkiniz yok forumda anket açma
Sizin yetkiniz yok forumda ankete cevap yazma